COCC Organization Chart

  • Board of Directors
    Joe Krenowicz - Chair
    Erica Skatvold
    Laura Craska Cooper - Vice Chair
    Erin Merz
    Erin Foote Morgan
    Alan Unger
    Jim Porter
  • President
    Laurie Chesley

    AB0001 FTE 460.10
    +
    • Director Campus Safety/Emergency Management
      Cory Darling

      AB0162 FTE 4
      +
      • Assistant Director Campus Safety/Emergency Management
        Vacant

        AB0184 FTE 0
      • Campus Safety Specialist
        Kelly Wittboldt

        CB0134 FTE 1
      • Campus Safety Specialist
        Katelyn Zink

        CB0138 FTE 1
      • Environmental Health Safety Officer
        Roger Thorsvold

        CB0147 FTE 1
      • Administrative Assistant
        Vacant

        CB0205 FTE 0
    • Executive Assistant-President/VPFO
      Kyle Matthews

      SB0001 FTE 1
  • Vice President Academic Affairs
    Annemarie Hamlin

    AB0017 FTE 305.40
    +
    • Director Library Services
      Tina Hovekamp

      AB0002 FTE 12.90
      +
      • Director Testing/Tutoring
        Kellie Smith

         
        AB0024 FTE 5.10
        +
        • Writing Center Coordinator
          Bennett Comerford

           
          AB0079 FTE 0.60
        • STEM Tutor Coordinator
          Jacqueline Kuzio-Williford

           
          AB0213 FTE 0.50
        • Administrative Assistant
          Tina Leslie

           
          CB0100 FTE 1
        • Test Proctor Specialist
          Emily Serrano

           
          CB0135 FTE 1
        • Temporary Test Proctor Specialist
          Joan Wilder

           
          CB0210 FTE 1
      • Library Systems & Discovery Librarian
        Michele DeSilva

         
        AB0076 FTE 1
      • Head Library Access Services
        Emily Moxley

         
        AB0135 FTE 2
        +
        • Library Specialist Public Services Support
          Ruby O'Connor

           
          CB0024 FTE 1
      • Associate Librarian Collections/Acquisitions
        Cat Finney

         
        FB0018 FTE 2.80
        +
        • Library Specialist - Collections
          Jen Sparano

           
          CB0002 FTE 0.80
        • Collections/Acquisition Specialist
          Rebekah Valorn

           
          CB0056 FTE 1
      • Librarian Instruction/Outreach
        Kirsten Hostetler

         
        FB0123 FTE 1
    • Instructional Dean
      Julie Downing

      AB0007 FTE 35.75
      +
      • Nursing Assistant Program Administrator
        Megan Michell

         
        AB0130 FTE 1
        +
        • Assistant Professor Nursing Assistant
          Vacant

           
          FB0144 FTE 0
      • Disability Services Manager
        Jamie Rougeux

         
        AB0159 FTE 4
        +
        • ASL Interpreter/Captioning Coordinator
          Erin Trimble

           
          AB0030 FTE 1
        • Administrative Assistant
          Miranda Brooks

           
          CB0054 FTE 1
        • Accessible Technology Coordinator
          Jenna Fromme

           
          CB0200 FTE 1
      • Exercise Physiologist/AHA Training Center Coordinator
        Jeffrey Strang

         
        AB0178 FTE 1
      • Instructional Specialist
        Chloe Inoue

         
        CB0174 FTE 1
      • Associate Professor LMT/PD, Chair of Allied Health
        Alan Nunes

         
        FB0082 FTE 10
        +
        • Administrative Assistant
          Raquel Meyers

           
          CB0052 FTE 1
        • Full-Time Temporary Faculty Health Information Management
          Mandalynn Marcus

           
          FB0002 FTE 1
        • Assistant Professor II Dental Assisting
          Leslie Houston

           
          FB0070 FTE 1
        • Professor Dental Assisting/PD
          Lynn Murray

           
          FB0091 FTE 1
        • Associate Professor Veterinary Technician Education
          Beth Palmer

           
          FB0103 FTE 1
        • Assistant Professor II Veterinary Technician Education
          Cierra Buer

           
          FB0122 FTE 1
        • Assistant Professor I Health Information Management/PD
          Christina Grijalva

           
          FB0125 FTE 1
        • Assistant Professor I Medical Assisting
          Marilyn Waller-Niewold

           
          FB0132 FTE 1
        • Full-Time Temporary Faculty Pharmacy Technician/PD
          Stephanie O'Bryan

           
          FB0140 FTE 1
      • Assistant Professor II Nursing, Chair of Nursing
        Carmen Ingulli

         
        FB0092 FTE 10
        +
        • Administrative Assistant
          Daura Bowman

           
          CB0076 FTE 1
        • Assistant Professor I Nursing
          Amy Shapen

           
          FB0017 FTE 1
        • Assistant Professor I Nursing
          Breah Bollom

           
          FB0026 FTE 1
        • Associate Professor Nursing/PD
          Susan Miller

           
          FB0040 FTE 1
        • Assistant Professor II Nursing
          Kristin Lambert

           
          FB0046 FTE 1
        • Professor Nursing
          Kiri Simning

           
          FB0053 FTE 1
        • Full-Time Temporary Faculty Nursing
          Julia Jansen

           
          FB0081 FTE 1
        • Assistant Professor II Nursing
          Melinda Gesuale

           
          FB0099 FTE 1
        • Associate Professor Nursing
          Amy Wheary

           
          FB0129 FTE 1
      • Associate Professor Fire Science, Chair of Public Service Education
        Paula Simone

         
        FB0101 FTE 7.75
        +
        • Administrative Assistant
          Laura Cain

           
          CB0032 FTE 1
        • Administrative Assistant
          Andreea Matrisciano

           
          CB0193 FTE 0.75
        • Assistant Professor I Criminal Justice/PD
          Roxie Supplee

           
          FB0084 FTE 1
        • Associate Professor Paramedicine/PD
          David Schappe

           
          FB0098 FTE 1
        • Assistant Professor II Paramedicine
          Rodney VanOrsdol

           
          FB0134 FTE 1
        • Assistant Professor I Fire Science/PD
          John Failla

           
          FB0138 FTE 1
        • Assistant Professor I Paramedicine
          Kimberly Wilk

           
          FB0148 FTE 1
    • Instructional Dean
      Tony Russell

      AB0008 FTE 52.75
      +
      • Science Lab Technicians Supervisor
        Lynn Norbury

         
        AB0089 FTE 4
        +
        • Academic Lab Specialist
          Whitney Oliva

           
          CB0048 FTE 1
        • Academic Lab Specialist
          Martin Brown

           
          CB0080 FTE 1
        • Academic Lab Specialist
          Linnea Berg

           
          CB0103 FTE 0.50
        • Academic Lab Specialist
          Kyle Tafoya

           
          CR0009 FTE 0.50
      • Director Assessment/Curriculum
        Nicholas Recktenwald

         
        AB0092 FTE 2
        +
        • Instruction Systems Specialist
          Melissa Monette

           
          CB0144 FTE 1
      • Director eLearning/Academic Technology
        Kristine Roshau

         
        AB0142 FTE 5
        +
        • E-Learning Instructional Coordinator
          Yasuko Jackson

           
          AB0137 FTE 2
          +
          • Academic Technology Specialist
            Tanner Root

             
            CB0166 FTE 1
        • Instructional Designer
          Theresa Harper

           
          AB0187 FTE 2
          +
          • Academic Technology Specialist
            Scott Dove

             
            CB0167 FTE 1
      • Director Corrections Education
        Jay Sklenar

         
        AM0002 FTE 5.75
        +
        • Welding Program Director DRCI
          Jeff Leonard

           
          AM0003 FTE 1
        • Test Coordinator
          Kristina Fisher

           
          CM0003 FTE 0.75
        • Administrative Assistant
          Alyssa Rush

           
          CM0005 FTE 1
        • Computer Lab Specialist
          Vacant

           
          CM0007 FTE 0
        • Instructor ABS DRCI
          Chris Heden

           
          IM0010 FTE 1
        • Instructor ABS DRCI
          Grant Faulconer

           
          IM0011 FTE 1
      • HEP Bilingual Instructional Coach/Director
        Anton Jennings

         
        AR0004 FTE 3
        +
        • Instructor Assistant Spanish GED
          Byron DeVos

           
          AR0005 FTE 0.50
        • High School Equivalency Program (HEP) Bi-lingual Success Coach
          Geraldine Casimiro

           
          AR0006 FTE 0.50
        • High School Equivalency Program (HEP) Instructional Tutor
          Cesar Hernandez de Haro

           
          CR0021 FTE 1
      • Instructional Specialist
        Jennifer Beltis

         
        CB0175 FTE 1
      • Associate Professor Medical Assisting/PD, Chair of Health & Human Performance
        Shannon Waller

         
        FB0090 FTE 8
        +
        • Administrative Assistant
          Anne Givans

           
          CB0060 FTE 1
        • Professor HHP
          John Liccardo

           
          FB0005 FTE 1
        • Professor HHP
          Ricky Virk

           
          FB0009 FTE 1
        • Associate Professor HHP
          Jennifer Cruickshank

           
          FB0064 FTE 1
        • Professor HHP
          Owen Murphy

           
          FB0065 FTE 1
        • Assoc Professor Outdoor Lead
          Vacant

           
          FB0074 FTE 0
        • Professor Outdoor Leadership/PD
          Tim Peterson

           
          FB0089 FTE 1
        • Assistant Professor II Public Health/PD
          Sarah Baron

           
          FB0118 FTE 1
      • Associate Professor Biology, Chair of Science
        Sarah Fuller

         
        FB0107 FTE 15
        +
        • Administrative Assistant
          Trina McLaughlin

           
          CB0004 FTE 1
        • Associate Professor Biology
          Amanda Hoffer

           
          FB0010 FTE 1
        • Assistant Professor II Biology
          Matthew Higgins

           
          FB0014 FTE 1
        • Assistant Professor I Physics/Engineering
          Lexi Costantino

           
          FB0015 FTE 1
        • Assistant Professor I Biology
          Steven Foldi

           
          FB0021 FTE 1
        • Assistant Professor I Chemistry
          Vacant

           
          FB0039 FTE 0
        • Associate Professor Biology
          Merideth Humphries

           
          FB0048 FTE 1
        • Professor Chemistry
          Carol Higginbotham

           
          FB0051 FTE 1
        • Assistant Professor II Geology
          Hal DeShow

           
          FB0052 FTE 1
        • Professor Biology
          Emma Chaput

           
          FB0073 FTE 1
        • Full-Time Temporary Faculty Biology
          Nathan Hovekamp

           
          FB0075 FTE 1
        • Professor Physics
          Kevin Grove

           
          FB0078 FTE 1
        • Assistant Professor II Human Biology
          Teresa DeShow

           
          FB0079 FTE 1
        • Associate Professor Chemistry
          Forrest Towne

           
          FB0109 FTE 1
        • Associate Professor Engineering/Physics
          Wendi Wampler

           
          FB0120 FTE 1
        • FT Temp Faculty Chem/Eng
          Vacant

           
          FB0143 FTE 0
        • Assistant Professor I Biology
          Vacant

           
          FB0149 FTE 0
      • Associate Professor Mathematics, Chair of Mathematics
        Jacquelyn Coe

         
        FB0131 FTE 8
        +
        • Administrative Assistant
          Wendy Duarte

           
          CB0034 FTE 1
        • Temporary Full-Time Faculty Mathematics
          Vacant

           
          FB0022 FTE 0
        • Professor Mathematics
          Vacant

           
          FB0030 FTE 0
        • Assistant Professor I Mathematics
          Rebecca Ramos

           
          FB0032 FTE 1
        • Professor Mathematics
          Becky Plassmann

           
          FB0050 FTE 1
        • Assoc Professor Mathematics
          Vacant

           
          FB0055 FTE 0
        • Assistant Professor I Mathematics
          Vacant

           
          FB0069 FTE 0
        • Professor Mathematics
          Kathy Smith

           
          FB0077 FTE 1
        • Professor Mathematics
          Sean Rule

           
          FB0088 FTE 1
        • Associate Professor Mathematics
          Monte Cheney

           
          FB0094 FTE 1
        • Associate Professor Mathematics
          Elizabeth Coleman

           
          FB0095 FTE 1
        • Assoc Professor Mathematics
          Vacant

           
          FB0113 FTE 0
    • Instructional Dean
      Michael Fisher

      AB0066 FTE 30.75
      +
      • CCI Coordinator
        Hilary McDonald

         
        AB0200 FTE 1
      • Instructional Specialist
        Lindsey Aavang

         
        CB0176 FTE 1
      • Assistant Professor I CIS, Chair of Computer Information Systems
        James Cagney

         
        FB0007 FTE 7.75
        +
        • Administrative Assistant
          Cresta Morris

           
          CB0162 FTE 0.75
        • Professor CIS
          Sean Palagyi

           
          FB0011 FTE 1
        • Professor CIS
          Eric Magidson

           
          FB0020 FTE 1
        • Associate Professor CIS
          Ken Swartwout

           
          FB0054 FTE 1
        • Professor CIS
          Ralph Phillips

           
          FB0056 FTE 1
        • Professor CIS
          Carson Haury

           
          FB0071 FTE 1
        • Professor CIS
          Lew Cousineau

           
          FB0080 FTE 1
        • Associate Professor CIS
          Vacant

           
          FB0112 FTE 0
      • Professor Forest Technology, Chair of Natural, Industrial, Culinary
        Ron Boldenow

         
        FB0045 FTE 13
        +
        • Tool Room Coordinator
          Kevin Miller

           
          CB0030 FTE 1
        • Purchasing Specialist
          Lisa Camp

           
          CB0114 FTE 1
        • Administrative Assistant
          Vacant

           
          CB0158 FTE 0
        • Academic Lab Specialist
          Nigel Allen

           
          CR0018 FTE 1
        • Associate Professor Forest Technology/PD
          Rebecca Franklin

           
          FB0008 FTE 1
        • Assistant Professor I Automotive
          Jim Siekkinen

           
          FB0038 FTE 1
        • Professor Forest Technology
          Bret Michalski

           
          FB0041 FTE 1
        • Assistant Professor I Automotive/PD
          Jared Green

           
          FB0043 FTE 1
        • Associate Professor Culinary
          Thor Erickson

           
          FB0100 FTE 1
        • Assistant Professor I Culinary
          Molly Markland

           
          FB0104 FTE 1
        • Assistant Professor II Culinary
          Laura Unverzagt

           
          FB0114 FTE 1
        • Asst Prof II Hosp Mgmnt
          Vacant

           
          FB0115 FTE 0
        • Full-Time Temporary Faculty Culinary
          Darrell Henrichs

           
          FB0124 FTE 1
        • Assistant Professor I MATC Welding
          Darrin Davis

           
          FR0001 FTE 1
      • Associate Professor Business, Chair of Business/Aviation
        Vaughan Briggs

         
        FB0127 FTE 7
        +
        • Administrative Assistant
          Matthew Burton

           
          CB0078 FTE 1
        • Professor Business Administration
          Scott Hays

           
          FB0024 FTE 1
        • Associate Professor Business/PD
          Wayne Yeatman

           
          FB0062 FTE 1
        • Professor Business Admin
          Vacant

           
          FB0068 FTE 0
        • Associate Professor Aviation
          Vacant

           
          FB0096 FTE 0
        • Assistant Professor II Aviation/PD
          Lisa Shipman

           
          FB0108 FTE 2
          +
          • Administrative Assistant
            Zoe Ditmore

             
            CB0139 FTE 1
        • Associate Professor Business
          Vacant

           
          FB0117 FTE 0
        • Assistant Professor I Aviation
          Michelle Hight

           
          FB0146 FTE 1
    • Instructional Dean
      Jessica Giglio

      AB0116 FTE 42.75
      +
      • Professor Theatre/Speech, Chair of Fine Arts and Communication
        Lilli Ann Linford-Foreman

         
        FB0036 FTE 10
        +
        • Administrative Assistant
          Kaylin Landry

           
          CB0023 FTE 1
        • Professor Music
          Michael Gesme

           
          FB0019 FTE 1
        • Assistant Professor II Speech
          Vacant

           
          FB0027 FTE 0
        • Assistant Professor II Art/PD
          Venus Nguyen

           
          FB0028 FTE 1
        • Professor Music
          James Knox

           
          FB0057 FTE 1
        • Professor Writing/Speech
          Jon Bouknight

           
          FB0067 FTE 1
        • Associate Professor Speech
          Justin Borowsky

           
          FB0072 FTE 1
        • Assistant Professor I Visual Art
          Ruth Fore

           
          FB0105 FTE 1
        • Associate Professor Art History
          Jason Lamb

           
          FB0111 FTE 1
        • Associate Professor Speech
          Anne Zmyslinski-Seelig

           
          FB0126 FTE 1
      • Professor Spanish, Chair of World Languages & Cultures
        Joshua Evans

         
        FB0066 FTE 9.75
        +
        • Administrative Assistant
          Wendy Knight

           
          CB0126 FTE 0.75
        • Professor Spanish
          Chuck Hutchings

           
          FB0029 FTE 1
        • Associate Professor History
          Jessica Hammerman

           
          FB0047 FTE 1
        • Professor Anthropology
          Amy Harper

           
          FB0063 FTE 1
        • Associate Professor Chinese
          Lin Hong

           
          FB0083 FTE 1
        • Associate Professor History
          Murray Godfrey

           
          FB0106 FTE 1
        • Associate Professor French
          Fleur Prade

           
          FB0110 FTE 1
        • Associate Professor Anthropology
          Michel Waller

           
          FB0121 FTE 1
        • Associate Professor GIS/PD
          Patrick Kennelly

           
          FB0142 FTE 1
      • Professor Composition, Chair of Humanities
        Stephanie Andre

         
        FB0076 FTE 10
        +
        • Administrative Assistant
          Karen Kruger

           
          CB0058 FTE 1
        • Assistant Professor II English
          Carrie Walker

           
          FB0001 FTE 1
        • Professor English
          Jacob Agatucci

           
          FB0004 FTE 1
        • Professor English
          Stacey Donohue

           
          FB0012 FTE 1
        • Associate Professor English
          Christopher Hazlett

           
          FB0033 FTE 1
        • Assistant Professor I English
          Anthony Rosso

           
          FB0035 FTE 1
        • Associate Professor English
          Vacant

           
          FB0037 FTE 0
        • Associate Professor English
          Malinda Williams

           
          FB0058 FTE 1
        • Assistant Professor II English
          Vacant

           
          FB0059 FTE 0
        • Assistant Professor II English
          Mary Sather

           
          FB0061 FTE 1
        • Professor Writing
          Vacant

           
          FB0093 FTE 0
        • Associate Professor English
          Kristin Dorsey

           
          FB0119 FTE 1
        • Instructor of Humanities
          Vacant

           
          FR0005 FTE 0
      • Professor Psychology, Chair of Social Science
        Andria Woodell

         
        FB0086 FTE 12
        +
        • Administrative Assistant
          Julie Borshell

           
          CB0021 FTE 1
        • Assistant Professor II Economics
          Abhay Ghiara

           
          FB0006 FTE 1
        • Professor Human Development
          Sara Henson

           
          FB0016 FTE 1
        • Professor Human Services/PD
          Monica Vines

           
          FB0031 FTE 1
        • Associate Professor Education/Early Childhood Education
          Angie Cole

           
          FB0049 FTE 2
          +
          • Education Pathways Navigator
            Sofia Stranieri

             
            AB0211 FTE 1
        • Assistant Professor I Psychology
          Lisa Feinics

           
          FB0060 FTE 1
        • Professor Early Childhood Education/PD
          Amy Howell

           
          FB0085 FTE 1
        • Professor Sociology
          Thomas Barry

           
          FB0087 FTE 1
        • Professor Psychology
          Matthew Novak

           
          FB0102 FTE 1
        • Assistant Professor I Psychology/Human Services
          Sean Roberts

           
          FB0145 FTE 1
    • Instructional Outreach Dean
      Cindy Lenhart

      AB0144 FTE 23.75
      +
      • Director Adult Basic Skills
        Seth Johnson

         
        AB0175 FTE 2
        +
        • Adult Basic Skills (ABS) Data Specialist
          Elizabeth Allison

           
          CB0199 FTE 1
      • Pathways Program Coordinator
        Carlene Perry

         
        AB0188 FTE 1
      • Director High School Partnerships
        Krissa Harris

         
        AB0205 FTE 2
        +
        • Career Connected Learning Systems Navigator
          Vacant

           
          AB0168 FTE 0
        • College Now Program Coordinator
          Erika Carman

           
          AB0206 FTE 1
      • Systems/Operations Analyst
        Stephen Newcombe

         
        AC0009 FTE 1
      • Community Education Coordinator
        Stephanie Goetsch

         
        AC0012 FTE 5
        +
        • Program Manager
          Sarah Wolcott

           
          AC0015 FTE 1
        • Administrative Assistant
          Libby Voigt

           
          CC0002 FTE 1
        • Administrative Assistant
          Marcie Masood

           
          CC0005 FTE 1
        • Administrative Assistant
          Jill Case

           
          CC0006 FTE 1
      • Director Prineville Campus
        Suzie Kristensen

         
        AP0002 FTE 2.75
        +
        • Computer Lab Specialist
          Mary Larson

           
          CP0002 FTE 0.75
        • Administrative Assistant
          Tracy Crockett

           
          CP0003 FTE 1
      • Director Redmond Campus
        Amy Ward

         
        AR0003 FTE 4
        +
        • Student Services Specialist Senior
          Jennifer Chance

           
          CR0002 FTE 1
        • Administrative Assistant
          Sayward Barrett

           
          CR0017 FTE 1
        • Full-Time Temporary Faculty Manufacturing
          Gabriel Franco

           
          FR0006 FTE 1
      • Instructional Specialist
        Courtney Nolta

         
        CB0177 FTE 1
      • Adult Basic Skills Instructor
        Amy Stancliff

         
        IB0007 FTE 1
      • Adult Basic Skills Instructor
        Jennifer Judd

         
        IB0011 FTE 1
      • Adult Basic Skills Instructor
        Stephina Brewer

         
        IB0014 FTE 1
      • Adult Basic Skills Instructor
        Cynthia Viles

         
        IB0015 FTE 1
    • Executive Director Center for Business, Industry, and Professional Development
      John Graham

      AB0196 FTE 12
      +
      • Director Small Business Development Center
        Vacant

         
        AB0214 FTE 0
      • Program Manager
        Lisa Merritt

         
        AC0005 FTE 1
      • Program Manager
        Keri Podell

         
        AC0006 FTE 1
      • Assistant Director - Small Business Development Center
        Susan Meyer

         
        AC0017 FTE 4
        +
        • Small Business Management Coordinator
          Keith Sherrill

           
          AC0011 FTE 1
        • Business Advisor PT
          Vacant

           
          AC0013 FTE 0
        • Early Childhood Education Program Manager
          Kathryn Brown

           
          AC0016 FTE 1
        • Administrative Assistant
          Katharine Condon

           
          CC0003 FTE 1
      • Apprenticeship Program Manager
        Brandi Dancen

         
        AR0008 FTE 4
        +
        • Pre-Apprenticeship Program Administrator
          Kevin Merritt

           
          AR0007 FTE 1
        • Pre-Apprenticeship Career Coach
          Amy Johnson

           
          AR0009 FTE 1
        • Administrative Assistant
          CJ McQuillen

           
          CC0008 FTE 1
      • Administrative Assistant
        Joella Olson

         
        CC0007 FTE 1
    • Academic Affairs Office Coordinator
      Krista Leaders

      SB0002 FTE 1
    • Adjunct Employees
      42

      ADJ FTE 25.20
    • Part-Time Faculty Employees
      193

      PTF FTE 67.55
  • Chief Advancement Officer/Executive Director Foundation
    Zak Boone

    AB0124 FTE 17.40
    +
    • Director Marketing/Public Relations
      Jenn Kovitz

      AB0015 FTE 6.25
      +
      • Web Designer
        John Moore

         
        AB0058 FTE 1
      • Assistant Director Marketing/Public Relations
        Aimee Metcalf

         
        AB0085 FTE 2.50
        +
        • Marketing/Public Relations Graphic Designer
          Joanna Larsen

           
          AB0169 FTE 1
        • Digital Content Creator/Editor
          Rosie Day

           
          AB0210 FTE 0.50
      • Marketing Manager
        Renita Carrico-Cuevas

         
        AB0157 FTE 1
      • Staff Writer/Editor
        Mark Johnson

         
        AB0181 FTE 0.75
    • Foundation Accountant
      Karen Kjemhus-Spahr

      AB0038 FTE 1
    • Charitable Giving Officer
      Wendy Patton

      AB0112 FTE 1.80
      +
      • Advancement/Foundation Data Specialist
        Allison Dickerson

         
        CB0203 FTE 0.80
    • Director Foundation Programs
      Brittany Nichols

      AB0125 FTE 1.60
      +
      • Nancy R. Chandler Lecture Series Coordinator
        Charlotte Gilbride

         
        AB0167 FTE 0.60
    • Grants Manager
      Vacant

      AB0166 FTE 0
    • Director Grants
      Sean Tevlin

      AB0208 FTE 2
      +
      • Grants Specialist
        Stephanie Rohdy

         
        CB0209 FTE 1
    • Director Madras/Branch Campus Capital Project Manager
      Jeremy Green

      AM0006 FTE 2.75
      +
      • Student Services Specialist
        Natalie Uribe

         
        CM0004 FTE 0.75
      • Administrative Assistant
        Anna Mewes

         
        CM0006 FTE 1
    • Administrative Assistant
      Vacant

      CB0101 FTE 0
    • Administrative Assistant
      Jennifer Peters

      SB0003 FTE 1
  • Vice President Student Affairs
    Alicia Moore

    AB0128 FTE 53.80
    +
    • Director Institutional Effectiveness
      Brynn Pierce

      AB0003 FTE 3
      +
      • Research and Data Analyst
        Chris Egertson

         
        AB0062 FTE 1
      • Report and Data Analyst
        Sam Johnson

         
        AB0148 FTE 1
    • Director Financial Aid
      Breana Sylwester

      AB0032 FTE 8
      +
      • Assistant Director Financial Aid
        Deborah Lehto

         
        AB0005 FTE 1
      • Financial Aid Advisor
        Beth Wright

         
        AB0049 FTE 1
      • Financial Aid Technical Analyst
        Denise Hatch

         
        AB0193 FTE 1
      • Financial Aid Specialist Senior
        Marina Middleton

         
        CB0069 FTE 1
      • Financial Aid Specialist
        Kurt Segrist

         
        CB0143 FTE 1
      • Bilingual Financial Aid Specialist
        Lorenzo Gonzalez Ramirez

         
        CB0191 FTE 1
      • Veterans Certification Specialist
        Pete Pistey

         
        CB0201 FTE 1
    • Director Admissions/Registrar
      Tyler Hayes

      AB0039 FTE 16
      +
      • Assistant Director Admissions/Records
        Kara Rutherford

         
        AB0016 FTE 6
        +
        • Student Account Manager
          Vacant

           
          AB0216 FTE 0
        • Bilingual Enrollment Specialist
          David Villanueva

           
          CB0028 FTE 1
        • Bilingual Enrollment Specialist
          Mindy Perez

           
          CB0142 FTE 1
        • Enrollment/Welcome Associate
          Lisa Chitwood

           
          CB0186 FTE 1
        • Enrollment/Welcome Associate
          Vacant

           
          CB0187 FTE 0
        • Enrollment/Welcome Associate
          Cherish Perry Schroeder

           
          CB0188 FTE 1
        • Enrollment/Welcome Associate
          Jairon Beltis

           
          CB0189 FTE 1
      • Assistant Director Admissions/Records-Technology/Curriculum
        Eric Weller

         
        AB0090 FTE 5
        +
        • Transcript/Degree Evaluator
          Katie Foltz

           
          CB0010 FTE 1
        • Transcript/Degree Evaluator
          Anthony Violissi

           
          CB0094 FTE 1
        • Enrollment Technical Specialist Senior
          Corey Brown

           
          CB0169 FTE 1
        • Enrollment Technical Specialist
          Kyleigh Winchester

           
          CB0170 FTE 1
      • Assistant Director Admissions/Records - Recruitment/Outreach
        Kayleen Schweitzer

         
        AB0098 FTE 3
        +
        • Admissions Coordinator
          Sarah Hopkins

           
          AB0040 FTE 1
        • Admissions Coordinator
          Vacant

           
          AB0132 FTE 0
        • Healthcare/Public Health Outreach Coordinator
          Jill Ridling

           
          AB0173 FTE 1
      • Enrollment Specialist Senior
        Sarah Moussa-Hale

         
        CB0046 FTE 1
    • Director CAP Services
      Diane Pritchard

      AB0045 FTE 6.80
      +
      • Academic Advisor
        Heather Mundwiler

         
        AB0042 FTE 1
      • Career Services Coordinator
        Vacant

         
        AB0043 FTE 0
      • Academic Advisor
        Jesse Seiden

         
        AB0046 FTE 1
      • Academic Advisor
        Crystal Cooper

         
        AB0051 FTE 0.80
      • Academic Advisor
        Vacant

         
        AB0083 FTE 0
      • Academic Advisor
        Diana Kalanquin

         
        AB0106 FTE 1
      • Vocational Rehabilitation Career Coach
        Susan Pierce

         
        AB0183 FTE 1
      • Administrative Assistant
        Janelle Bartow

         
        CB0044 FTE 1
    • Director First Year Experience
      Buffy Stoll Turton

      AB0077 FTE 2.75
      +
      • FYE/Placement Coordinator
        Amy Knudsen

         
        AB0131 FTE 0.75
      • Administrative Assistant
        Mimi Considine

         
        CB0091 FTE 1
    • Director Diversity/Inclusion
      Christy Walker

      AB0121 FTE 4.75
      +
      • Latinx College Prep Program Coordinator
        Claudia Bisso-Fetzer

         
        AB0073 FTE 1
      • Native American College Prep Coordinator
        Jackie Currie

         
        AB0099 FTE 0.75
      • Afro-Centric Student/College Prep Coordinator
        Marcus LeGrand

         
        AB0156 FTE 1
      • Native American Student Program Coordinator
        Jeremiah Rector

         
        AB0170 FTE 1
      • Latinx Student Program Coordinator
        Vacant

         
        AB0215 FTE 0
    • Student Affairs Technology Project Manager
      Sharon Bellusci

      AB0158 FTE 1
    • Director Student/Campus Life
      Andrew Davis

      AB0180 FTE 9.50
      +
      • Assistant Director Club/Intramural Sports
        Joshua Motenko

         
        AB0019 FTE 2
        +
        • Intramural/Club Sports Coordinator
          Randal Seaton

           
          CB0104 FTE 1
      • Assistant Director Housing/Residence Life
        Dustin Hunt

         
        AB0061 FTE 2.75
        +
        • Residence Life Coordinator
          Nicole Sharp

           
          AB0060 FTE 1
        • Administrative Assistant
          Kate Donahue

           
          CB0149 FTE 0.75
      • College/Career Success Coach
        Malissa Silacci

         
        AB0109 FTE 1
      • Assistant Director Student Life
        Lindsay Buccafurni

         
        AB0145 FTE 2.75
        +
        • Advisor Student Media
          Lily McCaulou

           
          AB0013 FTE 0.50
        • Veteran Program Coordinator
          Bonnie Jordan

           
          AB0152 FTE 0.75
        • Veterans Outreach Coordinator
          Levon Alldredge

           
          AB0190 FTE 0.50
      • Student Care/Conduct Coordinator
        Vacant

         
        AB0204 FTE 0
    • Administrative Assistant Vice President Student Affairs
      Christy Chaung

      SB0004 FTE 1
  • Chief Information/Human Resources Officer
    Laura Boehme

    AB0134 FTE 37
    +
    • Director Risk Management
      Sharla Andresen

      AB0027 FTE 1
    • Director Enterprise Information Services
      Darren McCrea

      AB0063 FTE 16
      +
      • ITS Assistant Director - Enterprise Systems
        Cindy Jeffreys

         
        AB0035 FTE 6
        +
        • Senior Systems Administrator
          Steve Pilch

           
          AB0093 FTE 1
        • Senior Systems Administrator
          Dan Alberghetti

           
          AB0177 FTE 1
        • Engineering Services Manager
          David Jordan

           
          AB0179 FTE 2
          +
          • Engineering Systems Administrator
            Brenden Lowe

             
            AB0209 FTE 1
        • Senior Systems Administrator
          Christopher Hatch

           
          AB0201 FTE 1
      • Network Services Manager
        Michael Klinkerfues

         
        AB0138 FTE 4
        +
        • Network Services Technician
          Grady Thompson

           
          AB0143 FTE 1
        • IT Technical Specialist
          Bruce Thompson

           
          CB0051 FTE 1
        • Digital Production Specialist
          Heinrich Eugen Von Helmbrecht

           
          CB0067 FTE 1
      • ITS Assistant Director - Enterprise Applications
        JJ Shew

         
        AB0139 FTE 5
        +
        • SW Analyst Programmer
          Ben Sapp

           
          AB0021 FTE 1
        • SW Analyst Programmer
          Peter Fortenberry

           
          AB0055 FTE 1
        • Senior Web Developer
          Barry Rogers

           
          AB0057 FTE 1
        • SW Analyst Programmer
          Kathir Gounder

           
          AB0100 FTE 1
    • Information Security Manager
      Ken Harmon

      AB0084 FTE 2
      +
      • Information Security Specialist
        Robert Hartsock

         
        AB0185 FTE 1
    • Director Tech Support Svcs
      Vacant

      AB0140 FTE 0
    • Human Resources Compliance Manager
      Rachel Knox

      AB0153 FTE 2
      +
      • Human Resources Benefits/Wellness Manager
        Karen Peters

         
        AB0202 FTE 1
    • Human Resources Operations Manager
      Seana Barry

      AB0155 FTE 3
      +
      • Human Resources Specialist
        Heidi Weaver

         
        CB0068 FTE 1
      • Human Resources Specialist
        Gina Vanderburg

         
        CB0112 FTE 1
    • Director Student/IT Success Technologies
      Steve Broadbent

      AB0171 FTE 6
      +
      • ITS Assistant Director - Service Management
        Brian Allison

         
        AB0203 FTE 4
        +
        • Audio Visual Engineer
          Scott Burge

           
          CB0118 FTE 1
        • ITS Services Support Technician Lead
          Christopher Centers

           
          CB0184 FTE 1
        • ITS Services Support Technician
          J C Root

           
          CB0185 FTE 1
      • Technology Services Assistant
        Katie McGuire

         
        CB0006 FTE 1
      • Student Technology Support Coordinator
        Vacant

         
        CB0198 FTE 0
    • ITS Project Coordinator
      Laurel Kent

      AB0189 FTE 4
      +
      • Student Information Analyst
        Ashley Thompson

         
        AB0091 FTE 1
      • ITS Functional Analyst
        Austin Rieger

         
        AB0097 FTE 1
      • ITS Functional Analyst
        Juliana Madrone

         
        AB0191 FTE 1
    • Payroll Manager
      Shelley Huckins

      AB0195 FTE 2
      +
      • Payroll/Human Resources Data Administrator
        Galit Miller

         
        AB0199 FTE 1
  • Vice President Finance/Operations
    Michael LaLonde

    AB0160 FTE 40.50
    +
    • Director Campus Services
      Joshua Clawson

      AB0023 FTE 29.50
      +
      • Assistant Director Campus Services - Maintenance
        Kelly Ruebush

         
        AB0207 FTE 6
        +
        • Facility Specialist General Trades
          Van Field

           
          CB0178 FTE 1
        • Facility Specialist General Trades
          Dave DeSilva

           
          CB0179 FTE 1
        • Facility Specialist Senior General Trades
          Tony Adair

           
          CB0180 FTE 1
        • Facility Specialist Senior General Trades
          Vacant

           
          CB0181 FTE 0
        • Facility Specialist Lead
          Brian Flener

           
          CB0182 FTE 1
        • Facility Specialist Senior General Trades
          Moises Viramontes

           
          CR0019 FTE 1
      • Assistant Director Campus Services - Grounds/Custodial
        Mike Beaulieu

         
        AB0212 FTE 19.50
        +
        • Custodial Supervisor
          Vacant

           
          AB0059 FTE 0
        • Campus Custodian
          Albert Brooks

           
          CB0005 FTE 1
        • Campus Custodian
          Phoenix Richardson

           
          CB0014 FTE 1
        • Grounds/Landscape Specialist
          Vacant

           
          CB0016 FTE 0
        • Campus Custodian
          Linda Rodriguez

           
          CB0022 FTE 1
        • Campus Custodian Lead
          Shawn Hoxie

           
          CB0037 FTE 1
        • Campus Custodian
          Noah Czaplicki

           
          CB0045 FTE 1
        • Campus Custodian
          Jack Greathouse

           
          CB0053 FTE 1
        • Campus Custodian
          Steven Julian

           
          CB0062 FTE 1
        • Campus Custodian
          Shana Mason

           
          CB0066 FTE 1
        • Campus Custodian
          Yesleni Torres

           
          CB0081 FTE 1
        • Campus Custodian
          Billy McClain

           
          CB0082 FTE 1
        • Grounds/Landscape Specialist Senior
          William Campbell

           
          CB0083 FTE 1
        • Grounds/Landscape Specialist
          Darrin Reynolds

           
          CB0085 FTE 1
        • Campus Custodian
          Glenn Simone

           
          CB0107 FTE 1
        • Campus Custodian
          Amber Schmidt

           
          CB0140 FTE 0.50
        • Grounds/Landscape Specialist
          David Mungeam

           
          CB0148 FTE 1
        • Campus Custodian
          Vacant

           
          CB0150 FTE 0
        • Grounds/Landscape Specialist
          Dan Leas

           
          CB0152 FTE 1
        • Campus Custodian
          Vacant

           
          CB0154 FTE 0
        • Fleet Mechanic
          Vacant

           
          CB0196 FTE 0
        • Event Set Up/Office Move Specialist
          Vacant

           
          CB0197 FTE 0
        • Grounds/Landscape Technician
          Drew Poirier

           
          CB0206 FTE 1
        • Event Set Up/Office Move Specialist
          Derwyn Hanney

           
          CB0208 FTE 1
        • Campus Custodian
          Tom Reed

           
          CR0006 FTE 1
      • Administrative Assistant
        Cat Gardner

         
        CB0089 FTE 1
      • Sustainability Coordinator
        Noelle Copley

         
        CB0202 FTE 1
      • Operations Coordinator
        Brian Baker

         
        CB0204 FTE 1
    • Controller
      Cathleen Knutson

      AB0104 FTE 5
      +
      • Accountant
        Jenna Flanary

         
        AB0123 FTE 1
      • Accounts Payable Manager
        Matthew Clingan

         
        AB0192 FTE 1
      • Assistant Controller
        Vacant

         
        AB0198 FTE 0
      • Accounting Technician
        Keven Vivanco

         
        CB0064 FTE 1
      • Accounting Assistant
        Andrea Comer

         
        CB0192 FTE 1
    • Bookstore Manager
      Frank Payne

      AB0194 FTE 5
      +
      • Mail/Receiving Clerk
        Edward Weiland

         
        CB0020 FTE 1
      • Bookstore Buyer
        Julia Dumas

         
        CB0050 FTE 1
      • Bookstore Floor Lead
        Ryan Crouter

         
        CB0173 FTE 1
      • Textbook Inventory Specialist
        James Stout

         
        CB0211 FTE 1


Last Updated: 4/16/2024
If you have questions contact: MyHR@cocc.edu